Motoryzacja   »   Samochody   »   Dlaczego współczesne akumulatory żyją tak krótko? Czy to prawda, że kiedyś były po prostu trwalsze?

Samochody

rss

Dlaczego współczesne akumulatory żyją tak krótko? Czy to prawda, że kiedyś były po prostu trwalsze?

2019.08.07//  P. Potocki

Wśród kierowców coraz częściej spotkać można głosy obwiniające producentów akumulatorów o celowe zaniżanie ich trwałości. I o ile podobny proceder zdaje się być faktycznie uprawiany przez niektórych producentów aut, o tyle producentów części, a zwłaszcza akumulatorów, trudno jest o to oskarżać. Winę za pozornie mniejszą trwałość akumulatorów należy bowiem przypisać kilku licznie obecnie występującym zjawiskom. Jakim?


Czy nowoczesne akumulatory są słabsze niż ich starsze modele?
Kiedyś to były akumulatory! Wiadomo, człowiek podpinał nowy akumulator do samochodu i przez całe lata nie musiał się niczym martwić. Co najwyżej uzupełniał poziom elektrolitu. A teraz? A teraz wszystko się zmieniło, ale niekoniecznie z winy samych akumulatorów.

„Wbrew temu, co wielu zdaje się sądzić” – wyjaśnia ekspert odpowiedzialny za akumulatory w sklepie iParts.pl„akumulatory samochodowe obecnie wcale nie są słabsze niż kiedyś. Przeciwnie, są to znacznie nowocześniejsze i często dużo wydajniejsze urządzenia. Można, rzecz jasna, trafić również na akumulatory wyjątkowo słabe, ale czego oczekiwać po produktach niewiadomego pochodzenia lub zwykłych podróbkach?” Opinię tę potwierdzają również przedstawiciele poszczególnych producentów baterii samochodowych, radzący szukać przyczyn pozornie niższej trwałości akumulatorów w znacznie mniej oczywistych przyczynach. W jakich?

Co wpływa na żywotność współczesnych akumulatorów?

Zdaniem ekspertów jedną z dwóch podstawowych przyczyn skróconej żywotności akumulatorów są same samochody. Jeszcze kilkanaście lat temu samochód pobierał zaledwie małą część tej energii elektrycznej, jaką musi mieć zapewnioną dzisiaj. Ilość odbiorników prądu w nowoczesnych modelach wzrosła wielokrotnie. W porównaniu z dawnymi modelami, współczesne konstrukcje przypominają bardziej promy kosmiczne. Komputery, czujniki, sondy, alarmy, nawigacje, odtwarzacze, podgrzewacze itd. Wszystko to pożera ogromne ilości energii z akumulatorów, które wcale nie są ładowane lepiej niż kiedyś. Wręcz przeciwnie!

„W ostatnich kilkudziesięciu latach bardzo zmieniła się charakterystyka jazdy zdecydowanej większości kierowców” – tłumaczy ekspert iParts.pl odpowiedzialny za akumulatory samochodowe w ofercie sklepu. – „Dużo częściej pokonujemy krótkie dystanse, wielokrotnie poruszając się z bardzo małą prędkością. To typowe dla jazdy miejskiej i stania w korkach. W takiej sytuacji akumulator po prostu nie ma kiedy się naładować. A to chroniczne niedoładowanie niezwykle obniża jego trwałość”

W jaki sposób sami przyczyniamy się do zmniejszenia trwałości akumulatorów?

Drugą, niezwykle ważną przyczyną obniżonej trwałości akumulatorów jest ich nieumiejętna eksploatacja. Dbałość o baterie samochodowe to rzadkość. Nawet mając świadomość tego, że akumulatory poddawane są większym obciążeniom niż kiedyś i znacznie trudniej jest im się naładować, mało kto podejmuje podstawowe działania profilaktyczne wobec nich. Samo utrzymywanie ich w czystości, nieprzegrzewanie – że już o używaniu odpowiednio dobranych, dobrej jakości prostowników nie ma nawet co wspominać – to coś, o czym zapomina bardzo wielu kierowców. W efekcie tego współczesne akumulatory, tak jak i współczesne auta, żyją intensywnie, ale krótko. I nic nie wskazuje na to, aby miało się to w najbliższym czasie zmienić.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Aviar R67 - rzut okiem na prototypWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Dlaczego współczesne akumulatory żyją tak krótko? Czy to prawda, że kiedyś były po prostu trwalsze?
 / 
Komentarze do: Dlaczego współczesne akumulatory...
pablo pisze:

Mi w serwisie u dealera mówili, że współczesne akumulatory są dużo gorsze, niż jeszcze 10 lat temu i wytrzymują kilka lat. A przecież nawyki kierowców nie zmieniły się tak bardzo przez dekadę.

 / 
Komentarze do: Dlaczego współczesne akumulatory...
Geronimo pisze:

Na pewno dbanie o akumulatory wydłuża ich żywot. Teraz mają one zresztą trudniejsze warunki pracy choćby z uwagi na obecność systemów stop-start.

 / 
Komentarze do: Dlaczego współczesne akumulatory...
Kuba pisze:

Jeśli chodzi o akumulatory to prawdą jest, że wiele zależy od nas i tego jak dbamy o sprzęt. Akumulatory dziś są dobre, z tym że rzeczywiście pokonujemy krótsze trasy. Istotne też jest to, aby w razie potrzeby podładować swoją baterię, by służyła nam dłużej. Duży wybór akumulatorów jest w sklepie iParts. Ja ostatnio tam kupowałem

 / 
Komentarze do: Dlaczego współczesne akumulatory...
sylwia4012 pisze:

Te akumulatory w tych czasach to słabe są faktycznie. Ta https://beesafe.pl/porady/jak-sprawdzic-czy-auto-nie-jest-kradzione/ strona ma też ciekawe informacje o tym jak sprawdzić czy auto nie było kradzione. Warto to wiedzieć jak planujecie zakup używanego samochodu.

Podobne wiadomości

Facebook

4x4    Audi    BMW    Concept Car    Coupe    Crossover    Formuła 1    Hatchback    Kabriolet    Limuzyny    Mercedes    Porsche    Roadster    SUV    Samochody kompaktowe    Samochody luksusowe    Samochody sportowe    Supersamochody    Tuning    Volkswagen   

Newsletter

Newsletter

W dziale High-Tech

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Extreme

W dziale Kultura

W dziale Gry

W dziale Sport

W dziale LifestyleDo góry  //  Motoryzacja   »   Samochody   »   Dlaczego współczesne akumulatory żyją tak krótko? Czy to prawda, że kiedyś były po prostu trwalsze?