Sporty motorowe

GP Wielkiej Brytanii: Webber wygrywa. Pech Kubicy

2010.07.11//  R. Staniec
Na twarzy Marka Webbera zagościł uśmiech. Chodził on markotny po koleinym incydencie z przednim spoilerem w roli głównej, który pokazał, że Red Bull faworyzuje Vettela. Zwycięstwo Webbera na torze Silverstone było największą nagrodą jaką mógł sobie wymarzyć w ten weekend.

Zdobywca Pole Position, Sebastian Vettel miał ogromnego pecha. Tuż po starcie złapał gumę i musiał zjechać do boksu po nowe opony. W efekcie spadł na ostatnią pozycję i musiał gonić resztę stawki.
GP Wielkiej Brytanii - wyścig - Formuła 1 Mark Webber nie mógł wymarzyć sobie...
GP Wielkiej Brytanii - wyścig - Formuła 1 ...lepszego zakończenia Grand Prix...
GP Wielkiej Brytanii - wyścig - Formuła 1 ...na torze Silverstone

Świetny start zanotował Robert Kubica, który awansował z 6. miejsca na 3. pozycję. Po pierwszej zmianie opon spadł on jednak za Nico Rosberga. Później wyprzedził Polaka w kontrowersyjnych okolicznościach Fernando Alonso - za co ukarano Hiszpana przejazdem przez aleję serwisową. Jednak najgorsze Polaka miało dopiero nastąpić. Po raz pierwszy w tym sezonie Kubica musiał się wycofać z wyścigu – przyczyną była awaria jego bolidu.
GP Wielkiej Brytanii - wyścig - Formuła 1 Robert Kubica nie ukończył wyścigu z powodu awarii bolidu
GP Wielkiej Brytanii - wyścig - Formuła 1 Vitaly Petrov nie był w stanie wywalczyć punktów
GP Wielkiej Brytanii - wyścig - Formuła 1 Różnica klasy pomiędzy kierowcami Renault jest dotkliwa

Po starciu Adriana Sutila i Pedro de la Rosy, wyjechał na tor samochód bezpieczeństwa. Skorzystał na tym najbardziej Sebastian Vettel, który mógł dzięki temu zniwelować sporą stratę do wyprzedzających go kierowców.
Zobacz także: GP Wielkiej Brytanii 2010 - galeria zdjęć »Mark Webber pewnie prowadził przez cały wyścig. Za nim jechał Lewis Hamilton, który jednak nie był w stanie nawiązać bezpośredniej walki z Australijczykiem. W takiej też kolejności kierowcy minęli linię mety. Znakomite trzecie miejsce dowiózł do mety Nico Rosberg z teamu Mercedes GP. Za nim uplasował się Jenson Button, który po fatalnych kwalikacjach (14. miejsce startowe) wywalczył miejsce tuż za podium.
GP Wielkiej Brytanii - wyścig - Formuła 1 Mark Webber
GP Wielkiej Brytanii - wyścig - Formuła 1 Lewis Hamiton
GP Wielkiej Brytanii - wyścig - Formuła 1 Nico Rosberg

Na 5. miejscu linię mety przekroczył Rubens Barichello z Williamsa. Ponownie rewelacyjny wyścig pojechał Kamui Kobayashi z teamu Sauber – zajął on 6. miejsce. Japończycy po latach posuchy doczekali się w Formule 1 kierowcy z prawdziwego zdarzenia.

Po heroicznej walce na ostatnich okrążeniach z Adrianem Sutilem, 7. miejsce zajął Sebastian Vettel. Zdobył on cenne punkty w kontekście walki o mistrzostwo świata. Za nim metę przekroczył wspomniany Sutil.

GP Wielkiej Brytanii - wyścig - Formuła 1 Stirling Moss - legendarny kierowca wyścigowy
GP Wielkiej Brytanii - wyścig - Formuła 1 Rowan Atkinson - komik i hobbystycznie kierowca wyścigowy
9. pozycja przypadła w udziale Michaelowi Schumacherowi. W stosunku do kwalifikacji awansował on zatem o jedną pozycję. Nie da się ukryć, że gwiazda wielokrotnego mistrza świata bardzo przygasła. Pierwszą dziesiątkę zamknął Nico Hulkenberg, który minął linię mety tuż za Schumacherem.