Motoryzacja   »   Samochody   »   Kupujesz auto z Holandii. O czym należy pamiętać?

Samochody

rss

Kupujesz auto z Holandii. O czym należy pamiętać?

2019.02.08//  P. Potocki

Proces importu samochodów kwitnie, a z roku na rok do Polski sprowadza się coraz większą liczbę aut. Jednym ze znajdującym się w czołówce państw, z których importuje się samochody, jest Holandia. Jak sprowadzić i sprawdzić samochód nabyty na terenie tego kraju Beneluksu?

Samochody z Holandii a zwrot podatku BPM
W ciągu całego 2018 roku do Polski trafiło milion używanych samochodów. Wśród nich jest wiele aut, które na lawetach lub bezpośrednio na kołach nad Wisłę trafiły z Holandii. Polacy szukają tam przede wszystkim aut produkowanych przez Japończyków oraz Francuzów. Wprawdzie są one nieco droższe niż w Niemczech, a odległość dzieląca Polskę i Holandię większa, to zachodzi duża szansa, że nabywca znajdzie tam samochód sprawny i bez przekręconego licznika. Baza aut wystawionych na sprzedaż jest tam na tyle szeroka, że samochód w atrakcyjnej cenie i dobrze wyposażony znaleźć powinna dla siebie większość Polaków.

Co istotne, a o czym wielu nie wie, przy imporcie aut z Holandii do Polski, nabywca może otrzymać częściowy zwrot podatku BPM, co dotyczy samochodów zarejestrowanych po 15.10.2006 roku. Auto takie musi spełniać też kilka innych warunków, a więc:

 • być bezwypadkowe
 • być dopuszczone do ruchu
 • mieć status "export" nabywany po wyrejestrowaniu z RDW)
 • zostać zarejestrowane w innym kraju EU (np. w Polsce)

Wniosek o zwrot podatku BPM zostanie złożony w ciągu 13 tygodni od dnia wyrejestrowania pojazdu z RDW. Zwrot podatku jest wypłacany na konto ostatniego właściciela samochodu w Holandii. Dla zachowania całego podatku dla siebie należy zawrzeć usługę powiernictwa z firmą, która zostaje ostatnim posiadaczem pojazdu w Holandii.

Raport VWE dla pojazdu z Holandii
Jak przy wszystkich samochodach nabywanych na rynku wtórnym, również i auta używane powinny być dokładnie zweryfikowane. Pomagają takie czynności jak jazda próbna, oględziny wizualne i przegląd techniczny. Sprawdzona musi być też Historia Pojazdu. Dla aut z Holandii będzie to raport VWE, który pozwala zweryfikować informacje przytaczane przez sprzedającego lub znajdujące się w ogłoszeniu o sprzedaży, weryfikowane na podstawie oficjalnych, sprawdzonych i legalnych źródeł. Raport (np. w serwisie Autobaza.pl) dostępny jest w polskiej wersji językowej i składa się z kilku segmentów, którymi są:

 • status pojazdu (informacje o stanie obecnym pojazdu i jego historii na terenie Holandii; niepokojąca jest pozycja "status", co może oznaczać pojazd przeznaczony do złomowania lub auto powypadkowe; nabywca dowie się też o ważności przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC, dacie pierwszej i ostatniej rejestracji oraz czy nie był on zarejestrowany jako TAXI)
 • informacje podstawowe (marka, model, typ nadwozia, ilość drzwi, liczba miejsc czy kolor)
 • historia własności (chronologia rejestracji samochodu w Holandii; kierowca dowie się, ilu i jakich właścicieli miał pojazd, czy był to samochód prywatny, służbowy, poleasingowy, a może taksówka)
 • dane techniczne (wykaz danych technicznych, a w tym silnik, masa, wymiary, przyczepa, osie, rodzaj paliwa, obecność instalacji gazowej czy klasa emisji spalin)

Zawsze ilość danych dostępnych w każdej z sekcji raportu zależna jest od sprawdzanego numeru VIN.

Weryfikacja przebiegu NAP dodatkiem do raportu VWE

Bezpłatnym dodatkiem do raportu VWE jest weryfikacja przebiegu NAP, dzięki której sprawdzić można przebieg sprowadzonego z Holandii samochodu. Wymaga podkreślenia, że cofanie liczników w Holandii jest karane, co nie oznacza, że sprzedawcy i handlarze nie próbują oszukać w ten sposób nabywców. Dlatego warto sprawdzić rzeczywisty przebieg, na co pozwala właśnie NAP. Zbieraniem informacji o przebiegu pojazdów w Holandii zajmuje się Fundacja Nationale AutoPas. Pozyskuje ona je z różnych, zawsze wiarygodnych źródeł:

 • stacji kontroli pojazdów
 • serwisów
 • holenderskiego Ministerstwa Transportu
 • importerów
 • firm leasingowych

Widać więc wyraźnie, że sprawdzenie wielu istotnych faktów o samochodzie sprowadzanym do Polski z Holandii, nie jest szczególnie trudne. Raport VWE stworzony na podstawie numeru VIN takiego pojazdu jest pomocnym narzędziem, który wielokrotnie pozwala negocjować cenę danego egzemplarza lub jest powodem do rezygnacji z zakupu. Połączenie raportów VWE oraz NAP to duża szansa na znalezienie w Holandii samochodu, który nie ma przekręconego licznika, jest bezwypadkowy i nie ma co do niego innych wątpliwości. W połączeniu z innymi czynnościami występującymi przy zakupie (oględziny, przegląd, jazda próbna) daje to duże szanse na znalezienie samochodu spełniającego wymagania i potrzeby nabywcy.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Aviar R67 - rzut okiem na prototypWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Kupujesz auto z Holandii. O czym należy pamiętać?

Podobne wiadomości

Facebook

4x4    Audi    BMW    Concept Car    Coupe    Crossover    Formuła 1    Hatchback    Kabriolet    Limuzyny    Mercedes    Porsche    Roadster    SUV    Samochody kompaktowe    Samochody luksusowe    Samochody sportowe    Supersamochody    Tuning    Volkswagen   

Newsletter

Newsletter

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Kultura

W dziale Extreme

W dziale High-Tech

W dziale Gry

W dziale Lifestyle

W dziale SportDo góry  //  Motoryzacja   »   Samochody   »   Kupujesz auto z Holandii. O czym należy pamiętać?