Motoryzacja   »   Samochody   »   Mazda MX-30 - elektryczny crossover z małym zestawem baterii

Samochody

rss

Mazda MX-30 - elektryczny crossover z małym zestawem baterii

2019.10.27//  J. Kruczek
Mazda zaprezentowała crossovera MX-30, który jest pierwszym w pełni elektrycznym modelem marki. Auto zaskakuje zasięgiem wynoszącym zaledwie 200 km, ale okazuje się, że producent ma dobre argumenty na zastosowanie małych baterii.
Mazda MX-30 wykorzystuje akumulatory o pojemności zaledwie 35,5 kWh co przy gabarytach zbliżonych do SUVa CX-30 daje bardzo mały zasięg. Baterie dostarczył Panasonic i mogą one być naładowane do pełna w czasie 30-40 minut. Dlaczego japońska marka wykorzystała tak małe akumulatory? Okazuje się, że chodzi o ekologię. Producent przyznaje, że mógł użyć znacznie większych zestawów, ale ich wyprodukowanie, eksploatacja auta i późniejsza utylizacja wygenerowałyby za dużo CO2. W tej konfiguracji produkcja baterii do MX-30 wyemituje tyle dwutlenku węgla co emitowałaby Mazda 3 z silnikiem diesla.
Mazda MX-30
Mazda MX-30 Mazda MX-30
Mazda MX-30

Nie bez znaczenia jest także grupa docelowa nowego modelu. Pojazd ma być kierowany do rodzin posiadających konwencjonalny model i potrzebujących drugiego auta na dojazdy do pracy. Badania pokazują, że Europejczyk średnio nie pokonuje dziennie więcej niż 50 km. Z czasem ma się pojawić Mazda MX-30 z generatorem w postaci silnika Wankla. Tym sposobem niewielkie baterie przestaną mieć znacznie.
Mazda MX-30
Mazda MX-30
Mazda MX-30

Mazda MX-30 cechuje się rozwinięciem designu z pozostałych nowych modeli. Zaskoczeniem jest zastosowanie tylnych drzwi otwieranych pod wiatr. Jest to swoiste nawiązanie do Mazdy RX-8, ale w codziennym użytkowaniu na ciasnych parkingach może sprawiać pewne problemy.

W kabinie pojawiło się wykończenie naturalnym korkiem czy ekran dotykowy zamiast panelu sterowania klimatyzacją. Mazda MX-30 trafi do sprzedaży, a za wersję First Edition zapłacimy w Polsce 149 990 zł. Dostawy elektrycznego crossovera mają ruszyć w drugiej połowie 2020 roku. Klienci otrzymają do startowej wersji wyprodukowany w Polsce wallbox do szybkiego ładowania.
Mazda MX-30
Mazda MX-30
Mazda MX-30
Mazda MX-30
Mazda MX-30
Mazda MX-30
Mazda MX-30
Mazda MX-30
Mazda MX-30
Mazda MX-30
Mazda MX-30
Mazda MX-30

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Aviar R67 - rzut okiem na prototypWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Mazda MX-30 - elektryczny crossover z małym zestawem baterii

Podobne wiadomości

Facebook

4x4    Audi    BMW    Concept Car    Coupe    Crossover    Formuła 1    Hatchback    Kabriolet    Limuzyny    Mercedes    Porsche    Roadster    SUV    Samochody kompaktowe    Samochody luksusowe    Samochody sportowe    Supersamochody    Tuning    Volkswagen   

Newsletter

Newsletter

W dziale Gry

W dziale Sport

W dziale Lifestyle

  • Święta to czas prezentów. Jeśli mamy w domu fana sportu, nie tylko piłki, to warto pomyśleć o...

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale High-Tech

W dziale ExtremeDo góry  //  Motoryzacja   »   Samochody   »   Mazda MX-30 - elektryczny crossover z małym zestawem baterii