Motoryzacja   »   Samochody   »   Sprowadzamy Porsche z zagranicy

Samochody

rss

Sprowadzamy Porsche z zagranicy

2017.08.31//  P. Potocki

Zakup używanego samochodu z wyższej półki to nie lada wyzwanie. Wybór modeli z drugiej ręki w Polsce nadal nie jest duży, co utrudnia poszukiwania najlepszego egzemplarza. Z tego powodu wielu kupujących szuka aut za granicą. Pozostaje jednak kwestia formalności podczas zakupu i rejestracji w kraju. Podpowiadamy, jak się z tym uporać na przykładzie pojazdu marki Porsche.


Porsche z Niemiec drogie, ale zadbane

Używanych samochodów Porsche z zagranicy można szukać zarówno za pośrednictwem handlarzy, komisów, salonów, jak i bezpośrednio wśród ogłoszeń wystawianych przez właścicieli. W pierwszym przypadku ryzyko zakupu rozbitego auta jest jednak bardzo duże, z kolei w salonach i komisach trzeba liczyć się z wysokimi cenami. Wiele osób decyduje się, więc na szukanie auta na własną rękę. Według danych Autoscout24 największy wybór modeli marki Porsche znajdziemy w Niemczech i we Włoszech, choć bez większych problemów dotrzeć można do nich także we Francji, Belgii czy Holandii. Łącznie w tym serwisie ogłoszeniowym można znaleźć ponad 21 tys. aut sygnowanych znakiem Porsche. Najwięcej za te samochody zapłacić trzeba w Niemczech, bo średnio aż 65 tys. euro, a najmniej we Włoszech, bo w okolicach 50 tys. euro. W tych krajach można także kupić pojazdy z najmniejszymi przebiegami, bo średnio auta te przejeżdżają ponad 71 tys. km.
Sprowadzamy Porsche z zagranicy
Sprowadzamy Porsche z zagranicy
Sprowadzamy Porsche z zagranicy

Przezorny zawsze ubezpieczony

Analizując poszczególne ogłoszenia, nie można jednak kierować się wyłącznie ceną. Należy pamiętać, że do kwoty, którą zapłacimy za samochód, trzeba jeszcze doliczyć koszt dojazdu. Jadąc do Włoch do pokonania, będzie bowiem nawet 2000 km, a na miejscu barierą może okazać się nieznajomość języka włoskiego. Sama procedura zakupu nie będzie się jednak znacząco różniła w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Niezależnie od miejsca zakupu, auto należy dobrze sprawdzić. Wcześniej warto poszukać informacji o pojeździe w sieci. Na forach dla miłośników marki Porsche można znaleźć wiele informacji o poszczególnych pojazdach, a nawet ich dokładną historię. Na miejscu konieczne będzie zweryfikowanie czy pojazd ma ważny przegląd techniczny, a także czy jego historia serwisowania została udokumentowana. Nie zaszkodzi także udać się na pobliską stację kontroli pojazdów, by dokładnie sprawdzić stan techniczny.

Nie kupuj auta bez umowy

Jeśli jesteśmy zdecydowani na zakup, musimy podpisać umowę kupna – sprzedaży. Nie wszędzie w Europie jest ona wymagana prawem, ale jest to niezbędny dokument do późniejszej rejestracji pojazdu w kraju. Sprzedający powinien przekazać także dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu, o ile została ona wydana. Przed zawarciem transakcji warto sprawdzić przepisy obowiązujące na terenie danego Państwa. Przykładowo we Włoszech nie można zawierać transakcji gotówkowych powyżej 3 tys. euro, więc konieczna jest wizyta w banku, by zrobić przelew.
Sprowadzamy Porsche z zagranicy
Sprowadzamy Porsche z zagranicy
Sprowadzamy Porsche z zagranicy

Formalności na miejscu i w kraju

W zależności od tego, czy wracamy autem na kołach, czy przyjedzie ono do kraju na lawecie, trzeba będzie zająć się formalnościami w miejscowym wydziale komunikacji. W pierwszym przypadku należy najpierw wyrejestrować samochód, a także zadbać o tranzytowe tablice rejestracyjne oraz ubezpieczenie. W Niemczech sprawy te można załatwić w ciągu jednego dnia. Następnie po powrocie z kraju mamy 30 dni na zarejestrowanie samochodu. Zgodnie z prawem, jeśli nie zrobimy tego w terminie, nie możemy poruszać się sprowadzonym autem po polskich drogach. W pierwszej kolejności opłacamy, więc akcyzę, której wysokość zależy od pojemności silnika. Wynosi ona kolejno 3.1 proc. wartości auta w przypadku silników do 2000 centymetrów sześciennych i 8,6 proc., gdy silnik jest większy.
Sprowadzamy Porsche z zagranicy
Sprowadzamy Porsche z zagranicy
Sprowadzamy Porsche z zagranicy

Rejestracja w Polsce

Następnie można udać się do wydziału komunikacji z umową kupna-sprzedaży, dowodem rejestracyjnym, a także wypełnionym i opłaconym wnioskiem. Do rejestracji w kraju konieczny będzie także ważny przegląd techniczny. Wszystkie obcojęzyczne dokumenty powinny też wcześniej zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Po wydaniu tymczasowego dowodu rejestracyjnego trzeba w tym samym dniu wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC, a następnie odebrać właściwy dokument, gdy będzie gotowy do odbioru. Czy taki zakup się opłaca? By odpowiedzieć na to pytanie, konieczna jest kalkulacja łącznych kosztów, które ponosimy poza zakupem. Zwykle zamykają się one w kilku tysiącach złotych. Satysfakcja z zakupu motoryzacyjnej perełki jest natomiast bezcenna.
Sprowadzamy Porsche z zagranicy
Sprowadzamy Porsche z zagranicy
Sprowadzamy Porsche z zagranicy

źródła:
https://www.autoscout24.pl
https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/rejestracja-samochodu-motocykla-lub-innego-pojazdu
Sprowadzamy Porsche z zagranicy
Sprowadzamy Porsche z zagranicy
Sprowadzamy Porsche z zagranicy

Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Aviar R67 - rzut okiem na prototypWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Sprowadzamy Porsche z zagranicy
 / 
Komentarze do: Sprowadzamy Porsche z zagranicy
Pablo pisze:

Chętnie bym przygarnął Porsche ale klasyczne - jeszcze chłodzone powietrzem z serii 993. Niestety tutaj trzeba przygotować ćwierć miliona złotych :)

Podobne wiadomości

Facebook

4x4    Audi    BMW    Concept Car    Coupe    Crossover    Formuła 1    Hatchback    Kabriolet    Limuzyny    Mercedes    Porsche    Roadster    SUV    Samochody kompaktowe    Samochody luksusowe    Samochody sportowe    Supersamochody    Tuning    Volkswagen   

Newsletter

Newsletter

W dziale Sport

W dziale Lifestyle

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Gry

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...

W dziale High-Tech

W dziale ExtremeDo góry  //  Motoryzacja   »   Samochody   »   Sprowadzamy Porsche z zagranicy