Motoryzacja   »   Motocykle, skutery, quady   »   Zadbaj o samochód zimą

Motocykle, skutery, quady

rss

Zadbaj o samochód zimą

2013.02.02//  J. Grygiel
Kapryśna pogoda za oknem nas nie rozpieszcza - zimno, mokro i nieprzyjemnie. Większość z nas nie może się już doczekać wiosny. Podobnie jak nasze samochody – dla nich również zima jest niekorzystną porą roku, podczas której narażone są na liczne czynniki szczególnie groźne dla lakieru, opon i metalowych elementów. Przeczytaj 8 rad dotyczących pielęgnacji samochodu zimą.

1. Zadbaj o lakier
Deszcz, śnieg i sól drogowa mogą mieć zgubny wpływ na lakier naszego auta. Jeżeli nie zabezpieczyłeś go przed zimą, nie zwlekaj dłużej. Przede wszystkim - dokładnie myj auto – ważne, aby nie robić tego na dużym mrozie, bo potem możemy mieć problemy z dostaniem się do środka. Po każdej wizycie w myjni warto jest osuszyć uszczelki i zamki. Dobrze jest też poddać lakier naszego pojazdu glinkowaniu i polerowaniu.

2. Uszczelki
Uszczelki nasmarowane silikonowym smarem lub jakimś innym preparatem na bazie gliceryny nie przymarzną do karoserii, w związku z czym unikniesz ich rozerwania przy silnym mrozie. Jedno smarowanie nie wystarczy - wykonuj je regularnie. Pamiętaj też, że preparatami do zabezpieczana gumy nie wolno smarować wycieraczek.

3. Wycieraczki
Zwróć uwagę na sprawność gum na piórach. Jeżeli są już zużyte, warto pomyśleć o ich wymianie, aby w przypadku długotrwałych i intensywnych opadów mieć zapewnioną doskonałą widoczność. Dobrym zakupem na zimę mogą okazać się specjalne środki do szyb, ułatwiające odprowadzanie z niej wody, dzięki którym oszczędzamy zarówno same wycieraczki, jak i płyn do spryskiwaczy.

4. Opony
Zmiana opon z letnich na zimowych to rzecz oczywista. Pamiętaj jednak także o ciśnieniu! Ciśnienie powietrza w kołach po prawej i po lewej stronie powinno być takie samo, bo już nawet nieznaczne różnice, nie mające większego znaczenia latem, mogą wywołać poślizg. Przed jazdą zwróć uwagę, czy nie zebrało się za dużo śniegu/lodu na chlapaczach i nadkolach, co może prowadzić do uszkodzenia opony.

5. Dywaniki
Najlepszym pomysłem na zimę jest wymiana dywaników na gumowe. Łatwiej je będzie oczyścić z wody i błota niż welurowe, dzięki czemu unikniemy zaparowanych szyb. Jeżeli z jakichś przyczyn nie zamierzasz wymieniać welurowych dywaników, pamiętaj aby je suszyć - w przeciwnym wypadku może pojawić się na nich pleśń.

6. Szyby
Dokładnie odśnież o oskrob z lodu wszystkie szyby i lusterka. Mała szparka na przedniej szybie nie wystarczy. Wydaje się to oczywiste, ale jednak z pośpiechu lub lenistwa często tego nie robimy. Aby zapobiec zamarzaniu szyb od wewnątrz, wyłącz ogrzewanie kilka minut przed końcem jazdy. Po zaparkowaniu dobrze jest przewietrzyć przez chwilę pojazd, dzięki czemu z samochodu zostanie uwolniona para wodna.

7. Płyny
Płyn do spryskiwaczy to podstawa. Konieczna jest wymiana letniego na zimowy, ponieważ w ujemnej temperaturze może zamarznąć i nie tylko nie będzie się dało z niego skorzystać, ale może również uszkodzić pompkę do spryskiwacza. Istotny jest także płyn w układzie chłodzenia – kontrolujmy jego temperaturę krzepnięcia, a w razie konieczności wymieńmy go na nowy - oraz płyn hamulcowy, który powinien być wymieniany co dwa lata. 

8. Akumulator
Akumulator to bodaj najczęstszy problem z samochodem zimą. Na skutki mrozu najbardziej narażone są starsze akumulatory, które pracują powyżej 3 lat. Przy niskich temperaturach sposobem na uniknięcie kłopotu, choć przyznajmy, niezbyt wygodnym, jest zabranie akumulatora do domu. Na pewno warto zaopatrzyć się w kable rozruchowe, żeby móc ewentualnie odpalić z pomocą sąsiada.

Aby uniknąć wysokich kosztów w przyszłości, warto prawidłowo zabezpieczyć samochód zimą. Pozornie drobne rzeczy i małe niedbalstwo może skutkować poważnymi i drogimi uszkodzeniami. A przecież zapobiegnięcie im wcale nie wymaga wielkiego wysiłku.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Aviar R67 - rzut okiem na prototypWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Zadbaj o samochód zimą

Podobne wiadomości

Facebook

4x4    Audi    BMW    Concept Car    Coupe    Crossover    Formuła 1    Hatchback    Kabriolet    Limuzyny    Mercedes    Porsche    Roadster    SUV    Samochody kompaktowe    Samochody luksusowe    Samochody sportowe    Supersamochody    Tuning    Volkswagen   

Newsletter

Newsletter

W dziale Sport

W dziale Extreme

W dziale Lifestyle

  • Święta to czas prezentów. Jeśli mamy w domu fana sportu, nie tylko piłki, to warto pomyśleć o...

W dziale High-Tech

W dziale Gry

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

W dziale Kultura

  • Przed nami chłodniejsza i bardziej ponura część roku. Zimą i jesienią dni są krótsze, a my więcej...


Do góry  //  Motoryzacja   »   Motocykle, skutery, quady   »   Zadbaj o samochód zimą