Motoryzacja   »   Sporty motorowe   »   Grand Prix Turcji - wyniki treningów

Sporty motorowe

Grand Prix Turcji - wyniki treningów

2009.06.05//  W. Guziuk
Nico Rosberg okazał się dziś najszybszym kierowcą pierwszej sesji treningowej. Odebrał on w ostatniej chwili prowadzenie Lewisowi Hamiltonowi. Na trzeciej pozycji uplasował się Jarno Trulli. Pierwszą piątkę zamknęli Sebastian Vettel i Felipe Massa.

Pierwsza sesja treningowa rozpoczęła się dziś o 9:00 czasu polskiego. Warunki na torze w Istambule były świetne. Temperatura powietrza wynosiła 27 stopni, natomiast temperatura nawierzchni dochodziła do 47 stopni.
Start piątkowej sesji był najwolniejszy spośród innych treningów w tym sezonie. Przez 30 minut żaden z kierowców nie wykonał okrążenia pomiarowego.

Ciszę przerwał Lewis Hamilton, w 33 minucie rozpoczynając pierwsze okrążenie pomiarowe. Na pierwszym zakręcie popełnił błąd i na chwilę znalazł się poza torem.  W 37 minucie na pierwszym zakręcie wypadł również Timo Glock. Heikki Kovalainen znalazł się poza torem na zakręcie numer 4, inni kierowcy również mieli problemy ze słabą przyczepnością na torze.

W 48 minucie trwania sesji na szczycie tabeli znalazł się Kazuki Nakajima z czasem 1:29:908.

Sebastian Buemi był kolejnym kierowcą, który nie opanował bolidu. Na zakręcie numer osiem znalazł się poza torem, ale na szczeście nie uszkodził bolidu.

W 52 minucie prowadzenie objął Felipe Massa z czasem 1:29:812. Na 30 minut przed zakończeniem sejsji na czole stawki znów pojawił się Lewis Hamilton z czasem 1:29:319.

Po 70 minutach trwania sesji prowadził Lewis Hamilton, za nim był Rubens Barichello i Nico Rosberg. Czwartą pozycję zajmował Sebastian Vettel. Pierwszą piątkę zamykał Felipe Massa.

W 71 minucie sesja została przerwana. Wielu kierowców wypadło z toru na zakręcie numer jeden, co doprowadziło do naniesienia dużej ilości sztucznej darni, pokrywającej pobocze. Ekipy techniczne szybko poradziły sobie z problemem i 75 minucie wznowiono trening.
Jako pierwszy po przerwie wyjechał Robet Kubica, lecz niestety nie zdołał poprawić swoich osiągów i zdołał odnotować zaledwie 16 czas. Nick Heidfeld uplasował się tuż za nim, na 17 pozycji.

Sesja zakończyła się po 90 minutach. Wszystko wskazywało na to, że Lewis Hamilton będzie najszybszy, ale Nico Rosberg zakończył swoje ostanie okrążenie z czasem 1:28.952, zajmując pierwsze miejsce w tabeli.

20 Sebastien Buemi STR-Ferrari

Podczas drugiej sesji treningowej najszybszy był Heikki Kovalainen. Drugi był Fernando Alonso. Sytuacja wygląda ciekawie dla zespołu BMW Sauber, ponieważ Robert Kubica odnotował trzeci najszybszy czas. Za Polakiem znaleźli się Kazuki Nakajima, Sebastian Vettel i Jarno Trulli.

Druga sesja treningowa rozpoczęła się o 13:00 czasu polskiego. Warunki na torze były równie dobre jak podczas pierwszej części sesji, temperatura powietrza wynosiła 27 stopni Celsjusza, a temperatura nawierzchni wahała się w okolicach 45 stopni.

Drużyna McLaren robiła dobry użytek z systemu KERS, Lewis Hamilton objął prowadzenie w tabeli w 10 minucie z czasem 1:29:452.  Po 20 minutach brytyjczyk nadal był na prowadzeniu. Na drugim miejscu był Jano Trulli, za nim Fernando Alonso i Mark Webber. Robert Kubica był szósty, zaraz za Nelsonem Piquetem.
Sebastian Vettel pojawił się na torze dopiero w 25 minucie trwania sesji, ponieważ ekipa Red Bull musiała ustawić skrzynię biegów w bolidzie RB5. Po 28 minutach trwania sesji Robert Kubica wyjechał na tor, aby przetestować opony z miękkiej mieszanki.

W 29 minucie bolid Sebastiana Vettela zatrzymał się na torze. Młody Niemiec wyszedł z kokpitu i obszedł bolid dookoła, aby sprawdzić co się stało. Powtórki pokazały, że stracił moc wychodząc z zakrętu numer jeden i musiał natychmiast zjechać na pobocze.

Po czterdziestu minutach trwania sesji stawkę prowadził Heikki Kovalainen, za nim Kazuki Nakajima i Sebastian Vettel. Na czwartej pozycji był Nico Rosberg, a tuż za nim znajdował się Robert Kubica.
Kubica zjechał do boksu w 46 minucie, odnotowując drugi naszybszy czas, 1:28:056.

Kierowcy Brawn GP spędzili większość czasu w boksach, w połowie trwania sesji zajmując 15 i 16 miejsce.

W 51 minucie na drugie miejsce wysunął się Fernando Alonso z ekipy Renault, spychając Roberta Kubicę na trzecie miejsce. Polak wyjechał na tor w 57 minucie.

W 72 minucie Jenson Button wjechał do boksu, po czym szybko wjechał na tor. Prawdopodobnie był to test potrzebny do tego, by zebrać dane dotyczące ostatniego pit-stopu w wyścigu, a także stopnia degradacji opon.

Pod koniec sesji doszło do incydentu między Giancarlo Fisichellą a Kazukim Nakajimą. Obaj kierowcy nie chcieli ustąpić miejsca walcząc o czyste okrążenie, co zaowocowało kontaktem bolidów. Na szczęście obyło się bez uszkodzeń.

Po zakończeniu sesji najszybszy był Heikki Kovalainen, za nim znaleźli się Fernando Alonso i Robert Kubica.