Motoryzacja   »   Samochody   »   Opony 4x4 - dobór ogumienia do preferowanego stylu jazdy

Samochody

rss

Opony 4x4 - dobór ogumienia do preferowanego stylu jazdy

2019.06.03//  P. Potocki

Jazda terenowa wymaga nie tylko odpowiedniego modelu samochodu, ale również starannie dobranych opon. Ogumienie do modeli aut z napędem na cztery koła powinno wyróżniać się parametrami, dzięki którym nie tylko wytrzyma ekstremalną jazdę, ale też zagwarantuje bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Jakimi cechami powinny wyróżniać się takie modele?


Opony 4x4 nie tylko do jazdy w terenie
Wymiana ogumienia w samochodzie z napędem na cztery koła w zasadzie nie różni się od zakupu modeli do aut osobowych. Wśród kryteriów wyboru na pierwszych miejscach znajdują się rozmiar i cena. Dopasowanie pierwszego do modelu pojazdu jest niezbędne, aby ogumienie można było w ogóle zamontować. Wybór drugiej często jest konsekwencją zasobów finansowych, jakimi dysponuje właściciel samochodu. Opony 4x4 są dostępne w ofercie wielu producentów. Przykładowo, SklepOpon.com proponuje modele marek takich jak Rotalla, Nokian, Kormoran czy Firemax z niższej półki cenowej, produkty Goodyear czy Uniroyal w średniej klasie, a także najdroższe marki – Continental, Yokohama, Pirelli czy Hankook. Niska lub wysoka cena nie klasyfikuje jeszcze modelu i producenta w kontekście jakości. W przypadku opon 4x4 istotny jest też czynnik, który nie występuje przy oponach osobowych. Podczas, gdy większość osobówek z założenia porusza się po szosie, samochody z napędem na cztery koła są wykorzystywane do jazdy w różnym terenie.

Jak dobierać opony do preferowanego terenu?

Samochody z napędem 4x4 to nie tylko mocne maszyny terenowe przeznaczone do ekstremalnej jazdy po kamienistym czy błotnistym podłożu. Obecnie napęd na cztery koła można już spotkać w wielu samochodach osobowych, takich jak Audi A4 czy Fiat Panda Cross. Przeznaczeniem takiego pojazdu nie jest pokonywanie górskich szlaków, lecz wygodny dojazd do domu za miastem lub szybkie pokonanie długiej trasy w drodze na wakacje. Wybór opon do takiego samochodu powinien być podyktowanych ich przeznaczeniem. Producenci oferują kilka typów ogumienia do SUV-ów, przystosowanego do jazdy po szosie lub w terenie nieutwardzonym. Opony 4x4 różnią się oznaczeniami, a specjalnie zaprojektowany bieżnik i konstrukcja ogumienia gwarantują bezpieczeństwo i wysoką sprawność w określonych warunkach:

  • Opony typu MT (Mud Terrain) są modelami o wzmocnionej konstrukcji, wyposażonymi w specjalny, gruby i wypukły bieżnik. Dzięki szerokim rowkom skuteczne odprowadzają błoto i wodę eliminując aquaplaning. Są to modele przeznaczone głównie do jazdy terenowej po kamienistym podłożu, w grząskim, nierównym terenie. Do takiej jazdy SklepOpon.pl poleca opony 4x4 Goodyear WRANGLER MTR lub Hankook DYNAPRO MT RT03 – oba o indeksie prędkości Q.
  • Opony typu AT (All Terrain) produkowane z myślą o ich wykorzystaniu zarówno w terenie jak i na szosie, w proporcjach po 50%. Bieżnik takich modeli stanowi połączenie elementów konstrukcji terenowej z szosową. Typowymi modelami AT w ofercie sklepu są Goodyear WRANGLER AT ADV oraz Rotalla AT08.
  • Opony typu HP są dedykowane jeździe szosowej z niewielkimi odcinkami pokonywanymi w terenie. Odpowiednie parametry do takiej jazdy mają opony 4x4 Hankook DYNAPRO HP2 RA33.
  • Czwarta kategoria ogumienia do pojazdów z napędem na cztery koła to opony szosowe.

Jedną z cech, która wyróżnia ogumienie do SUV-ów i terenówek jest stosunkowo niski indeks prędkości. W większości przypadków producenci takich modeli kładą nacisk na ich solidną konstrukcję i odporność na przebicia niż na rozwijanie dużych prędkości. Opony 4x4 są też wytrzymałe, gdyż z założenia montuje się je w samochodach o dużej masie. Dlatego typowy indeks nośności wynosi w nich nawet 114, czyli do 1180 kg na oponę (model Yokohama GEOLANDAR A/T G015).
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Aviar R67 - rzut okiem na prototypWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Opony 4x4 - dobór ogumienia do preferowanego stylu jazdy

Podobne wiadomości

Facebook

4x4    Audi    BMW    Concept Car    Coupe    Crossover    Formuła 1    Hatchback    Kabriolet    Limuzyny    Mercedes    Porsche    Roadster    SUV    Samochody kompaktowe    Samochody luksusowe    Samochody sportowe    Supersamochody    Tuning    Volkswagen   

Newsletter

Newsletter

W dziale Kultura

W dziale Extreme

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

  • Pozycjonowanie sklepów internetowych to proces, który wymaga długofalowych działań i odpowiedniej...

W dziale Lifestyle

W dziale Gry

W dziale Sport

W dziale High-TechDo góry  //  Motoryzacja   »   Samochody   »   Opony 4x4 - dobór ogumienia do preferowanego stylu jazdy