Motoryzacja   »   Samochody   »   AC dla bardziej i mniej wymagających. Autocasco i minicasco - jaki zakres ochrony wybrać?

Samochody

rss

AC dla bardziej i mniej wymagających. Autocasco i minicasco - jaki zakres ochrony wybrać?

2019.10.11//  P. Potocki

Niektórzy kierowcy ograniczają zakup ubezpieczenia komunikacyjnego do niezbędnego minimum. Większość kieruje się oszczędnością, ale czy rzeczywiście brak ochrony dla własnego samochodu, jaką oferuje autocasco, pozwala ustrzec się przed wydatkami? Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie konieczne jest zgłębienie tematu ubezpieczenia AC i jego wariantów.


Autocasco – ubezpieczenie dla samochodu i jego wyposażenia
Polisa AC jest jednym z dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych, która zapewnia zabezpieczenie finansowe, a często również logistyczne dla ubezpieczonego i jego samochodu. W przeciwieństwie do OC, z którego odszkodowanie otrzyma poszkodowany, a nie posiadacz polisy, autocasco rekompensuje straty pojazdu zgłoszonego do ubezpieczenia.
W jakich sytuacjach działa ochrona ubezpieczeniowa w ramach autocasco? Ubezpieczenie w standardowych zakresie obejmuje:

 • uszkodzenie lub zniszczenie auta w wyniku zderzenia,
 • uszkodzenie lub zniszczenie wskutek działania sił przyrody (gradu, powodzi, spadających gałęzi),
 • uszkodzenie przez wandala,
 • kradzież samochodu lub jego części.

Autocasco w szerszym wariancie – jakie rozszerzenia proponują ubezpieczyciele?
Niektórzy kierowcy mają większe potrzeby niż te, które zaspokaja standardowe autocasco. Ubezpieczyciele przygotowali zatem możliwość rozszerzenia zakresu ochrony. Część dodatków dostępnych jest w przygotowanych już, szerszych wariantach polisy AC, które kierowcy mają do wyboru na etapie zakupu ubezpieczenia. Inne są do nabycia osobno. Trzeba być jednak świadomym, że każde rozszerzenie wiąże się z koniecznością uiszczenia dodatkowej, choćby minimalnej składki.

Kupując autocasco można objąć ochroną również:

 • bagaż – w niektórych TU, np. w TU Warta, ubezpieczenie bagażu kierowcy otrzymują w ramach rozszerzonego wariantu – AC Komfort,
 • sprzęt elektroniczny – w samochodach przewożone jest nie tylko radio czy GPS, ale też laptopy, telefony komórkowe czy tablety,
 • szyby – mogą ucierpieć zarówno podczas wypadku drogowego, jak i zostać zniszczone przez wandala czy złodzieja,
 • fotelik dziecięcy – w niektórych TU foteliki są traktowane jako element stałego wyposażenia, dlatego są objęte ochroną standardowego AC. U innych ubezpieczycieli trzeba dokupić taką ochronę oprócz autocasco,
 • kluczyki do samochodu - ubezpieczyciel pomoże zarówno, gdy dojdzie do kradzieży, jak i zagubienia kluczyków, dokumentów czy nawet tablic rejestracyjnych.

Ubezpieczenie AC – kto powinien je mieć?
Autocasco jest stworzone dla kierowców, którzy cenią sobie spokój i chcą jak najlepiej ustrzec się przed zbędnymi wydatkami na naprawy swojego pojazdu. Jak można przeczytać w artykule na https://mubi.pl/poradniki/minicasco-ac-dla-mniej-wymagajacych/, istnieje jednak kilka szczególnych grup właścicieli pojazdów, którzy powinni szczególnie zainteresować się taką formą ochrony.

 • przedsiębiorcy, którzy wykorzystują samochód jako narzędzie pracy (np. taksówkarze),
 • właściciele nowych samochodów prosto z salonu,
 • kierowcy, którzy kupili samochód na kredyt.

Ubezpieczyciele określają zazwyczaj górną granicę wieku samochodu, który obejmą ochroną ubezpieczeniową. W większości towarzystw jest to 15 lat. Jedynie Proama i Generali ustaliły tę granicę kolejno na 12 i 13 lat. Wielu ubezpieczycieli proponuje jednak wyjście z tej sytuacji. Jeśli samochód został objęty ubezpieczeniem autocasco przed przekroczeniem ustalonej granicy wieku, jego posiadacz może nadal liczyć na ochronę w ramach AC, gdy przedłuży umowę w tym samym TU. Nawet jeśli w jej trakcie auto osiągnie maksymalny wiek.

Minicasco – ochrona przystępna cenowo
AC mini, które charakteryzuje węższy zakres ochrony, ale jednocześnie niższa cena niż standardowego autocasco, jest dostępne tylko w niektórych TU. Ubezpieczenie to chroni najczęściej w razie kradzieży i szkody całkowitej (np. minicasco LINK4 i minicasco AXA Direct), która dotyczy zarówno aktów wandalizmu, jak i działania sił przyrody.

– Oferty, które w ramach minicasco obejmują szkodę powstałą podczas ruchu pojazdu są rzadkością. Jednym z tych nielicznych towarzystw, które zapewniają ochronę również w takich sytuacjach jest You Can Drive. Trzeba jednak pamiętać, że ubezpieczyciel weźmie odpowiedzialność za zdarzenie tylko wtedy, gdy samochód zostanie całkowicie zniszczony. Szkody częściowe nie są obejmowane ochroną w ramach minicasco w tym TU – tłumaczy Monika Strzała, doradca ubezpieczeniowy porównywarki OC/AC na mubi.pl.

Kto powinien zdecydować się na minicasco?

Kierowcy decydują się na minicasco zazwyczaj z dwóch powodów: ze względów finansowych lub po prostu dlatego, że nie potrzebują szerszej ochrony. Minicasco okazuje się zatem doskonałą opcją dla początkujących kierowców, dla których pełne AC jest zbyt drogie, a także dla właścicieli starszych modeli, którzy sami poradzą sobie z naprawą auta.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Aviar R67 - rzut okiem na prototypWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
AC dla bardziej i mniej wymagających. Autocasco i minicasco - jaki zakres ochrony wybrać?
 / 
Komentarze do: AC dla bardziej i mniej wymagających...
Wodnik pisze:

Zawsze stroniłem od autocasco głównie z powodu ceny ale ostatnio się przełamałem i kupiłem minicasco na uszkodzenia powstałe wskutek gradu itp. No i po miesiącu niestety moje auto zostało uszkodzone właśnie na skutek gradu. Szczęście w nieszczęsciu.

 / 
Komentarze do: AC dla bardziej i mniej wymagających...
Paweł pisze:

Przy autocasco trzeba dobrze patrzec jaki pakiet sprzedaja. Ja mialem problem bo nie nie mialem wykupionego udzialu wlasnego i dostalem sporo mniej pieniedzy niz powinienem. Czytac umowy.

 / 
Komentarze do: AC dla bardziej i mniej wymagających...
kirk pisze:

Zawsze miałem pełen pakiet OC AC, czasem z NNW i za każdym razem się przydawał w odzyskaniu kosztów napraw po zdarzeniach na drodze. https://cuk.pl/samochod/kalkulator_oc_i_ac

Podobne wiadomości

Facebook

4x4    Audi    BMW    Concept Car    Coupe    Crossover    Formuła 1    Hatchback    Kabriolet    Limuzyny    Mercedes    Porsche    Roadster    SUV    Samochody kompaktowe    Samochody luksusowe    Samochody sportowe    Supersamochody    Tuning    Volkswagen   

Newsletter

Newsletter

W dziale Extreme

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

 • Pozycjonowanie sklepów internetowych to proces, który wymaga długofalowych działań i odpowiedniej...

W dziale Gry

W dziale Lifestyle

W dziale High-Tech

W dziale Sport

W dziale KulturaDo góry  //  Motoryzacja   »   Samochody   »   AC dla bardziej i mniej wymagających. Autocasco i minicasco - jaki zakres ochrony wybrać?