Motoryzacja   »   Samochody   »   Obliczanie OC - ile kosztuje ubezpieczenie samochodu osobowego?

Samochody

rss

Obliczanie OC - ile kosztuje ubezpieczenie samochodu osobowego?

2019.09.13//  P. Potocki

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu osobowego? Obliczenie OC ułatwi nam kalkulator ubezpieczeń działający online. Aby wyliczyć koszt polisy należy podać kilka danych osobowych oraz pojazdu. Dla towarzystwa ubezpieczeniowego ważny będzie nasz wiek, rok produkcji samochodu oraz pojemność silnika. Jakie jeszcze czynniki wpływają na koszt polisy OC?


Jak obliczyć OC?

OC to obowiązkowe ubezpieczenie samochodu. Jego przybliżoną wysokość możemy poznać, obliczając je samodzielnie. Zrobimy to w szybki sposób na stronach internetowych wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Musimy jednak pamiętać, że na cenę ubezpieczenia wpływ ma wiele czynników, np. wiek kierowcy. Z tego powodu młodzi właściciele samochodów często rejestrują auta na ojców bądź starsze rodzeństwo. Jakie jeszcze parametry wpływają na koszt ubezpieczenia samochodu?
 • marka i model pojazdu (ubezpieczenie samochodów sportowych kosztuje więcej);
 • data produkcji auta;
 • pojemność silnika;
 • bezszkodowa jazda;
 • wykonywany zawód;
 • miejsce zamieszkania (w dużych miastach stawki ubezpieczenia są wyższe).
Wysokość ubezpieczenia OC poznamy także kontaktując się z konsultantem wybranej przez nas ubezpieczalni. Pracownik znając takie informacje jak nasz wiek, wiek samochodu czy rodzaj silnika będzie w stanie określić, ile w przybliżeniu będzie nas kosztowała roczna polisa.

OC samochodu - kalkulator

Nie każdy ma możliwość udania się do placówki ubezpieczyciela. W takiej sytuacji możemy skorzystać z kalkulatora OC i AC znajdującego się na na stronie https://ocenapolis.pl/ubezpieczenie/kalkulator-oc-ac. Jest on bardzo intuicyjny i łatwy w obsłudze. Aby poznać przybliżoną stawkę OC należy podać w formularzu kilka informacji:
 • swoje dane;
 • dane pojazdu (markę, rok produkcji, rodzaj silnika), który chcemy ubezpieczyć;
 • okres ubezpieczenia;
 • data pierwszej rejestracji w Polsce;
 • wiek najmłodszego kierowcy auta;
 • kolor lakieru.
Dla ubezpieczalni ważne są również takie dane jak rodzaj paliwa, usytuowanie kierownicy w pojeździe czy rodzaj skrzyni biegów.

Ile kosztuje ubezpieczenie auta?

Jeśli nigdy dotąd nie mieliśmy samochodu, na pewno zastanawiamy się, ile będzie kosztowało jego ubezpieczenie. Czynników decydujących o kosztach polisy jest dużo. Warto jednak znać przykładowe ceny. Np. za ubezpieczenie Audi A5 1.9 TDI 2001 bez zniżek zapłacimy ok. 1 300 zł. Osoby młode zapłacą więcej dlatego, że wśród niedoświadczonych kierowców istnieje większe ryzyko spowodowania wypadku. Podstawowe ubezpieczenie OC będzie kosztowało od ok. 500 zł do nawet 1 500 zł za rok. Cena polisy wzrośnie jeśli sięgniemy dodatkowo po AC czy NNW. Ubezpieczenie assistance również wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Jak sprawdzić OC pojazdu?

OC samochodu osobowego jest obowiązkowe. Jeżdżąc autem bez aktualnego ubezpieczenia czy przeglądu technicznego możemy otrzymać mandat. Jak sprawdzić czy nasza polisa samochodowa jest aktywna? Wystarczy, że znajdziemy potwierdzenie jej opłaty. Warto je nosić w dowodzie osobistym lub dokumentach samochodowych. Jeśli nie wiemy, czy nasze ubezpieczenie jest nadal aktualne, możemy o to zapytać ubezpieczyciela. Wystarczy, że wykonamy telefon do ubezpieczalni i upewnimy się, do kiedy nasza polisa jest ważna. Jeśli jest nieaktywna, należy wykupić nowe ubezpieczenie. Możemy to zrobić u poprzedniego ubezpieczyciela lub nowego. Wybór towarzystwa ubezpieczeniowego ułatwi porównywarka polis. Jak działa? Zestawia ona w jednym miejscu najlepsze oferty ubezpieczycieli. Są one dopasowane do naszych oczekiwań oraz możliwości. Aby tak się stało, musimy najpierw wypełnić specjalny formularz. Podając w nim nasze dane oraz parametry auta otrzymamy dostępne dla nas opcje ubezpieczenia.

Co obejmuje OC samochodu?

Nie każdy wie, co obejmuje OC samochodu. Poniżej przedstawiamy zakres podstawowego ubezpieczenia auta. Gwarantuje ono wypłatę pieniędzy na wypadek:
 • niespodziewanego zdarzenia drogowego spowodowanego z naszej winy (szkoda osobowa lub rzeczowa);
 • szkody powstałej podczas załadunku, otwierania czy zamykania pojazdu;
 • szkody powstałej podczas garażowania, postoju lub zatrzymania.
Art. 35 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych mówi, że ubezpieczeniem OC “jest objęta odpowiedzialność cywilna każdej osoby, która kierując pojazdem mechanicznym w okresie trwania odpowiedzialności ubezpieczeniowej, wyrządziła szkodę w związku z ruchem tego pojazdu”. Kupując ubezpieczenie OC auta warto jest wiedzieć, jakie są wyłączenia polisy. Informacje te również znajdziemy w art. 35 wspomnianej wcześniej ustawy. Ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody rzeczowe wyrządzone właścicielowi auta, za kradzież ładunku (biżuterii, gotówki, papierów wartościowych). Aby dobrać polisę odpowiadającą naszym potrzebom, warto sprawdzić kilka ofert jednocześnie. Może się okazać, że różnica w cenie i zakresie ubezpieczenia będzie znacząca.
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Aviar R67 - rzut okiem na prototypWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Obliczanie OC - ile kosztuje ubezpieczenie samochodu osobowego?

Podobne wiadomości

Facebook

4x4    Audi    BMW    Concept Car    Coupe    Crossover    Formuła 1    Hatchback    Kabriolet    Limuzyny    Mercedes    Porsche    Roadster    SUV    Samochody kompaktowe    Samochody luksusowe    Samochody sportowe    Supersamochody    Tuning    Volkswagen   

Newsletter

Newsletter

W dziale High-Tech

W dziale Kultura

W dziale Sport

W dziale Gry

W dziale Extreme

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

 • Pozycjonowanie sklepów internetowych to proces, który wymaga długofalowych działań i odpowiedniej...

W dziale LifestyleDo góry  //  Motoryzacja   »   Samochody   »   Obliczanie OC - ile kosztuje ubezpieczenie samochodu osobowego?