Motoryzacja   »   Samochody   »   Stłuczka i co dalej? Jak zachować się po szkodzie

Samochody

rss

Stłuczka i co dalej? Jak zachować się po szkodzie

2021.05.24//  P. Potocki

Nawet drobna stłuczka parkingowa wiąże się z duża ilością nerwów. To naturalne, jednak nie warto się kierować emocjami – znacznie lepiej posiadać wiedzę na temat czynności, jakie trzeba podjąć w przypadku szkody drogowej. Wyjaśniamy tę kwestię w poniższym artykule, w którym opisujemy, jak należy postępować w razie stłuczki.

 


Sprawdź, czy to na pewno stłuczka
Pierwszym krokiem, który należy wykonać po stłuczce bez względu na to, kto ją spowodował, jest sprawdzenie stanu zdrowia jej uczestników. Jeśli okaże się, że ktoś został poszkodowany, zdarzenia zostanie zakwalifikowane nie jako stłuczka, lecz wypadek. Niezbędne będzie też udzielenie poszkodowanym pomocy w miarę możliwości i natychmiastowe wezwanie służb ratunkowych. Dopiero po wykonaniu tych czynności można przejść do kolejnych kroków.
Wezwij policję, jeśli to konieczne
Czy stłuczka wymaga wezwania policji? To zależy – w niektórych sytuacjach jest to konieczne, ale nie zawsze. Jak przed chwilą zostało wspomniane, funkcjonariusze muszą się pojawić na miejscu wypadku, w którym doszło do obrażeń któregokolwiek z uczestników. Ich wezwanie jest konieczne także w sytuacji, gdy istnieje podejrzenie, że sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia lub znajduje się pod wpływem alkoholu albo środków odurzających.

Ustalenie winy i zebranie dokumentacji
Stłuczki z definicji są zdarzeniami drogowymi o niewielkich rozmiarach, dlatego wszystkie procedury można przeprowadzić pomiędzy uczestnikami, bez udziału policji. W takiej sytuacji sprawca musi sporządzić oświadczenie, w którym przyznaje się do winy. Gotowe wzory tego rodzaju dokumentów są dostępne za darmo w Internecie, lecz nawet odręczne napisanie oświadczenia na zwykłej kartce papieru jest wystarczające. Jeśli jednak policja zostanie wezwana miejsce zdarzenia, to ona sporządzi odpowiednią dokumentację, która będzie stanowiła podstawę do wypłacenia odszkodowania poszkodowanemu kierowcy.

Niekiedy jednak nawet policja nie jest w stanie ustalić sprawcy zdarzenia – wówczas jedynym sposobem na uzyskanie odszkodowania pozostaje wejście na drogę sądową. W takiej sytuacji bardzo pomocne będą wszelkie możliwe dowody, jak np. zeznania świadków, nagrania z monitoringu czy zdjęcia wykonane bezpośrednio po stłuczce. Jeśli zaś sprawca jest ustalony i w momencie zdarzenia posiadał aktualną polisę od odpowiedzialności cywilnej, za wyrządzone szkody zapłaci towarzystwo. Dlatego tak ważne jest pilnowanie terminu wygaśnięcia ubezpieczenia – dowiedz się, w jaki sposób możliwe jest sprawdzenie ważności OC.

Wezwanie lawety lub holowanie auta
Ten podpunkt dotyczy tylko sytuacji, w których pojazd znajduje się w stanie niezdolnym do jazdy. Jeśli uszkodzenia są na tyle duże, że samodzielne lub zgodne z przepisami ruchu drogowego odjechanie z miejsca stłuczki nie jest możliwe, konieczne staje się wezwanie lawety lub holowanie auta. Co istotne, ta usługa zostanie opłacona z OC sprawcy, więc dla poszkodowanego jest darmowa.

Zgłoszenie szkody towarzystwu ubezpieczeniowemu
Ostatnim krokiem, którego jednak nie trzeba wykonywać bezpośrednio po zdarzenia, jest jego zgłoszenie towarzystwu ubezpieczeniowemu, w którym sprawca ma wykupione OC. W zależności od wybranego wariantu rozliczenia szkody może zostać ona usunięta bez udziału kierowcy, czyli w systemie bezgotówkowym lub poprzez bezpośrednie przekazanie mu gotówki, z której nie musi się rozliczać z towarzystwem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat obowiązkowej polisy OC i poznać sprawdzone sposoby na obniżenie składki, zapoznaj się z artykułem na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/najtansze-oc/.  
Nowy film z video.banzaj.pl więcej »
Aviar R67 - rzut okiem na prototypWpisz kod


Aby komentować pod stałym nickiem - lub zarejestruj.
Komentarze do:
Stłuczka i co dalej? Jak zachować się po szkodzie

Podobne wiadomości

Facebook

4x4    Audi    BMW    Concept Car    Coupe    Crossover    Formuła 1    Hatchback    Kabriolet    Limuzyny    Mercedes    Porsche    Roadster    SUV    Samochody kompaktowe    Samochody luksusowe    Samochody sportowe    Supersamochody    Tuning    Volkswagen   

Newsletter

Newsletter

W dziale High-Tech

W dziale Lifestyle

W dziale Biznes, Finanse, Prawo

  • Pozycjonowanie sklepów internetowych to proces, który wymaga długofalowych działań i odpowiedniej...

W dziale Extreme

W dziale Sport

W dziale Gry

W dziale KulturaDo góry  //  Motoryzacja   »   Samochody   »   Stłuczka i co dalej? Jak zachować się po szkodzie